Симптоми захворювання бджіл Поява аскосферозу у вулику можна помітити по валяються перед вуликом, на прилетной майданчику або на дні під сотами загиблим личинкам. При перевірці вулика можна помітити на личинках бджіл білий наліт. Якщо осередок не запечатаний, цвіллю покритий головний кінець личинки. Якщо осередки вже запечатані, грибок проростає крізь кришку і вражає личинку всередині. В цьому випадку стільники виглядають покритими білим нальотом. У розкритих осередках можна знайти тверді грудочки, прикріплені до стінок сот або вільно лежать на дні осередків. Це загиблі від аскосферозу личинки. Ці «грудочки» займають близько ⅔ обсягу стільники. Їх легко витягти з комірки.
Саме пасічники, нехтують правилами особистої гігієни і санітарії при роботі з підопічними, вважаються потенційними переносниками інфекційних агентів.
СИМПТОМА ТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ
У травному тракті личинок, грибки, як уже говорилося, починають моментально проростати. Спочатку міцелієм – своєрідними тонкими нитками або кореневою системою гриба покривається головна частина личинки, після чого поступово уражається вся поверхня тільця, про що свідчить наявність білуватого або сірувато-білого нальоту. Заражені личинки набухають і повністю заповнюють осередку сот. Потім білий грибок починає проростати за межі осередків і зразок променів виходити за краї, утворюючи суцільний крейдяний наліт. Мертвий розплід підсихає, трансформуючись у тверді довгасті субстанції молочного або сірого відтінку, візуально вони нагадують крейдяні брусочки або шматочки вапна. Це і пояснює іншу назву аскосферозу бджіл – крейдяний або вапняний розплід.
Візуальні симптоми аскосферозу бджіл Отже, візуально захворювання можна визначити за сукупністю наступних ознак: збільшення розміру личинок;
1. зміна форми кришечок розплоду, які стають увігнутими або продірявленими;
2. освіту характерного нальоту на сотах;
3.крейдяні шматочки в осередках сот.
Нежиттєздатних личинок, які спокійно витягуються з стільникових осередків, можна виявити в підставі гнізда, на річки і зовні, навколо бджолиного будиночка. Бджоли-чистильники самі виносять скам’янілі субстанції з гнізда.
Стадії захворювання
Кількість загиблого розплоду визначає 3 ступеня тяжкості захворювання:
1.При прихованому перебігу спостерігається загибель одиничних личинок, іноді їх можуть взагалі не виявити.
2. Легка форма – кількість інфікованого розплоду обмежується 10-15 личинками.
3.Важка форма – хвороба вражає понад 100 особин.
У перших двох випадках необхідності в допомозі людей немає, тоді як важкий перебіг хвороби вимагає своєчасного втручання та лікування. У прихованій формі грибки знаходяться в осередках сот, перзі, можуть проникнути в кишковий тракт личинок, однак на цьому хвороба зупиняється.
В результаті переходу прихованої форми в гострий перебіг, часто гине третя частина розплоду, а також спостерігається зниження загальної продуктивності, яка буде складати при такому розкладі лише половину звичного обсягу.
Діагностика проводиться, враховуючи зовнішні клінічні симптоми і результати мікроскопії та мікології. Щоб уточнити діагноз, потрібно досліджувати патологічний матеріал у ветеринарній лабораторії. Для цього відбирають фрагменти стільників 10-12 см або уражені личинки і відправляють на аналіз.
Знаючи тепер характерні ознаки цієї недуги, розглянемо докладніше, як вилікувати аскосфероз бджіл.
методи боротьби
Чим раніше почати боротьбу з інфекцією і купірувати хвороба, тим швидше вдасться повернути хворі бджолосім’ї в робочий стан.
З цією метою проводиться ряд заходів:
1. Видаляють рамки з ураженими личинками;
2. Стільники з загиблим і ураженим розплодом перетоплюють;
3. Оновлюють гніздо, хворим бджолосімей видають рамки з сушею і штучну вощину;
4. Проводять заміну бджоломатки – настільки кардинальний спосіб застосовується, якщо спорами сумчастого грибка уражається велика кількість розплоду (50% або більше).
Заражені бджолосім’ї перегоняются в попередньо продезінфіковані свіжі будиночки або нові оселі. І тільки після цього проводиться лікувальна підгодівля з додаванням лікарських засобів.
Народні методи боротьби
Поряд із застосуванням медикаментозних препаратів, практикується лікування аскосферозу бджіл народними засобами. Розглянемо найбільш популярне лікування часником. Хвору бджолородину попередньо переганяють в новий або продезінфікований вулик. Часник подрібнюють і загортають в невеликі відрізки марлі, які потім розміщують в різних частинах гнізда. Зазвичай такий спосіб дає результат: при поверненні хворих в колишнє житло, симптоми вапняного розплоду більше не проявляються. У разі невдачі, доцільно вдатися до допомоги вищевказаних препаратів. До речі, на якість меду, використання часнику абсолютно не впливає, товарний продукт можна вживати на загальних підставах.
профілактичні заходи
Оскільки захворюваність аскосферозом носить сезонний характер, а повернення мінусової температури навесні – звичайне явище, завданням бджоляра стає захист підопічних від впливу мінливих погодних умов.
- Кращими місцями для розміщення пасіки вважаються піднесені досить аеріруемие сонячні ділянки, суха місцевість, де переважає хороша медоносна флора. Щоб мінімізувати ризик розвитку цієї недуги, вулики необхідно грунтовно утеплювати, або використовувати вулики з сучасних матріалів типу ППУ. При відсутності всередині вологості і прохолоди гнізда просто втратять свою привабливість для грибка аскофера Апіс.
-Попередити рецидиви захворювання допомагає: своєчасне виконання санітарних робіт
- поточна дезінфекція, спалювання підмору бджіл;
-часте застосування рослинної сировини, який надає бактерицидну дію.
Не можна проводити підгодівлю здорових бджолосіме.й медом і квітковим пилком, які зібрані хворими трудівниця